Vishay/Dale CRCW08052R61FNEA
CRCW08052R61FNEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08052R61FNEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.61 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08052R61FNEA.pdf
Availability of CRCW08052R61FNEA
QUANTITY
CRCW08052R61FNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08052R61FNEA
Internal Part NumberEIS-CRCW08052R61FNEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.61
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08052R61FNEA
Related LinksCRCW0805, CRCW08052R61FNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08052R61FNEA Details Description
Related parts for CRCW08052R61FNEA
EVAL MOD FOR DAC2902 datasheet.pdf
IC TXRX RS232 1MBPS SHTDN 28SSOP datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED 5MM GAP RED RT ANGLE HOUSING datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 192KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A 8SON datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.56UF RADIAL datasheet.pdf