Microchip Technology DSC1101DM1-033.3330T
DSC1101DM1-033.3330T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1101DM1-033.3330T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 33.3330MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1101DM1-033.3330T.pdf
Availability of DSC1101DM1-033.3330T
QUANTITY
DSC1101DM1-033.3330T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1101DM1-033.3330T
Internal Part NumberEIS-DSC1101DM1-033.3330T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1101
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency33.333MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply2.25 V ~ 3.6 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)95µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1101DM1-033.3330T
Related LinksDSC1101DM1, DSC1101DM1-033.3330T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1101DM1-033.3330T Details Description
Related parts for DSC1101DM1-033.3330T
MOSFET N-CH 60V 12A 8-SOIC datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 202MW SC70-3 datasheet.pdf
CAP FEEDTHROUGH AC 200A Y4 datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 4SMD datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 23POS .51M datasheet.pdf
RES 6.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
IO NICU NRS PU V0 REC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 37.4 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf