Vishay/Dale CRCW08052R70JNEAHP
CRCW08052R70JNEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08052R70JNEAHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.7 OHM 5% 1/3W 0805
Datasheet Download
CRCW08052R70JNEAHP.pdf
Availability of CRCW08052R70JNEAHP
QUANTITY
CRCW08052R70JNEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08052R70JNEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW08052R70JNEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7
Tolerance±5%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08052R70JNEAHP
Related LinksCRCW08052, CRCW08052R70JNEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08052R70JNEAHP Details Description
Related parts for CRCW08052R70JNEAHP
CAP ALUM 390UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14DIP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
IC MOSFET OMNIFET II 8-SOIC datasheet.pdf
ATA POWER CONNECTOR IDT TYPE datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 3/4W LEADS datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 300MW SOT23 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS SKT datasheet.pdf