Vishay/Dale CRCW08052R80FKTA
CRCW08052R80FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08052R80FKTA
Brief Description
RES SMD 2.8 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08052R80FKTA.pdf
Availability of CRCW08052R80FKTA
QUANTITY
CRCW08052R80FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08052R80FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW08052R80FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.8
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08052R80FKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW08052R80FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08052R80FKTA Details Description
Related parts for CRCW08052R80FKTA
CONN HEADER 8POS DUAL TIN SMD datasheet.pdf
CONN COMPACT FLASH CARD R/A SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.235V TO92-3 datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
SENSOR LGHT CURTAIN 3M 0.5M QD datasheet.pdf
UM10-3024 SAFETY MAT 10M CABLE datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 230MA 6.56 OHM datasheet.pdf
35P AMPSEAL HDR ASSY W/GASKET, A datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.036UF RADIAL datasheet.pdf