Vishay/Dale CRCW0805301KDHEAP
CRCW0805301KDHEAP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805301KDHEAP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 301K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805301KDHEAP.pdf
Availability of CRCW0805301KDHEAP
QUANTITY
CRCW0805301KDHEAP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805301KDHEAP
Internal Part NumberEIS-CRCW0805301KDHEAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-P
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)301k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)