Vishay/Dale CRCW080530K1FKTB
CRCW080530K1FKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080530K1FKTB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 30.1K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080530K1FKTB.pdf
Availability of CRCW080530K1FKTB
QUANTITY
CRCW080530K1FKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080530K1FKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW080530K1FKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080530K1FKTB
Related LinksCRCW0805, CRCW080530K1FKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080530K1FKTB Details Description
Related parts for CRCW080530K1FKTB
DIODE MODULE 2.5KV 3000A DO200AC datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 10% 1411 datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 104MM datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 5% 1/5W 0402 datasheet.pdf
PCB GUIDE, LOCKING, STEEL, 8" datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf