Vishay/Dale CRCW080531R6FKEAHP
CRCW080531R6FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080531R6FKEAHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 31.6 OHM 1% 1/3W 0805
Datasheet Download
CRCW080531R6FKEAHP.pdf
Availability of CRCW080531R6FKEAHP
QUANTITY
CRCW080531R6FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080531R6FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW080531R6FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)31.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080531R6FKEAHP
Related LinksCRCW08053, CRCW080531R6FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080531R6FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW080531R6FKEAHP
IC REG LDO 10V 1A TO220-3 datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LED COOL WHITE DIFF 2SMD R/A datasheet.pdf
CAP THIN FILM 6.8PF 100V 0603 datasheet.pdf
CAP CER 180PF 300V 1111 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 70.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 215K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN DAUGHTERCARD R/A 25.4MM datasheet.pdf