Vishay/Dale CRCW080533K0FKEB
CRCW080533K0FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080533K0FKEB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 33K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080533K0FKEB.pdf
Availability of CRCW080533K0FKEB
QUANTITY
CRCW080533K0FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080533K0FKEB
Internal Part NumberEIS-CRCW080533K0FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)33k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080533K0FKEB
Related LinksCRCW0805, CRCW080533K0FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080533K0FKEB Details Description
Related parts for CRCW080533K0FKEB
HEX KEY T-HANDLE 5MM 9.13" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 309K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 7COND 18AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 0.39 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 STEEL 6MM datasheet.pdf