Vishay/Dale CRCW0805360KJNEA
CRCW0805360KJNEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805360KJNEA
Brief Description
RES SMD 360K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805360KJNEA.pdf
Availability of CRCW0805360KJNEA
QUANTITY
CRCW0805360KJNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805360KJNEA
Internal Part NumberEIS-CRCW0805360KJNEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805360KJNEA
Related LinksCRCW0805, CRCW0805360KJNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805360KJNEA Details Description
Related parts for CRCW0805360KJNEA
BODY PLUG .98" HOLE SIZE datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS 2MM VERT TIN datasheet.pdf
TRANS NPN 20V 1A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 0.47 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MODEM SOCKET CDMA 800/1900MHZ 5V datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 36VOUT 100W datasheet.pdf