Vishay/Dale CRCW0805365KFKEAHP
CRCW0805365KFKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805365KFKEAHP
Brief Description
RES SMD 365K OHM 1% 1/3W 0805
Datasheet Download
CRCW0805365KFKEAHP.pdf
Availability of CRCW0805365KFKEAHP
QUANTITY
CRCW0805365KFKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805365KFKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW0805365KFKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)365k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805365KFKEAHP
Related LinksCRCW08053, CRCW0805365KFKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805365KFKEAHP Details Description
Related parts for CRCW0805365KFKEAHP
CONN EDGECARD 10POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
Crystal 15.0000MHz 50ppm 18pF 10 Ohm 0°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CAP CER 13PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf