Vishay/Dale CRCW080538K3FKTB
CRCW080538K3FKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080538K3FKTB
Brief Description
RES SMD 38.3K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080538K3FKTB.pdf
Availability of CRCW080538K3FKTB
QUANTITY
CRCW080538K3FKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080538K3FKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW080538K3FKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)38.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080538K3FKTB
Related LinksCRCW0805, CRCW080538K3FKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080538K3FKTB Details Description
Related parts for CRCW080538K3FKTB
CONN HEADER .100 DUAL STR 22POS datasheet.pdf
IDC CABLE-AKP64A/ AE64G / X datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
I/O MODULE 2 DIGITAL 2 SOLID ST datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
LED ROUND RED RED DIFF TAB TERM datasheet.pdf
RES 931 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf