Vishay/Dale CRCW080539R0JNEA
CRCW080539R0JNEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080539R0JNEA
Brief Description
RES SMD 39 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080539R0JNEA.pdf
Availability of CRCW080539R0JNEA
QUANTITY
CRCW080539R0JNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080539R0JNEA
Internal Part NumberEIS-CRCW080539R0JNEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080539R0JNEA
Related LinksCRCW0805, CRCW080539R0JNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080539R0JNEA Details Description
Related parts for CRCW080539R0JNEA
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16TSSOP datasheet.pdf
FUSE CERM 1A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
IC TXRX/ARBITER 3-PORT 80-HTQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALL MT SCK datasheet.pdf
1623-7 CAM FOLLOWER datasheet.pdf
RES 4.22 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 56MM datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 680MA 770 MOHM datasheet.pdf