Vishay/Dale CRCW08053K16DKEAP
CRCW08053K16DKEAP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08053K16DKEAP
Brief Description
RES SMD 3.16K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08053K16DKEAP.pdf
Availability of CRCW08053K16DKEAP
QUANTITY
CRCW08053K16DKEAP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08053K16DKEAP
Internal Part NumberEIS-CRCW08053K16DKEAP
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-P
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.16k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08053K16DKEAP
Related LinksCRCW0805, CRCW08053K16DKEAP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08053K16DKEAP Details Description
Related parts for CRCW08053K16DKEAP
IC REG BUCK 12V 5A TO263-7 datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 50V C0H 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf
RES 909K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 649 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 5POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
SINGLE ENDED CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
DIN-POWER F033MS-3 0C1-3 datasheet.pdf
IC FEMTOCLOCK MULT NG 32VFQFN datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
COVER CLASS R AND H 250V 400A WI datasheet.pdf