Vishay/Dale CRCW08053K57FKTA
CRCW08053K57FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08053K57FKTA
Brief Description
RES SMD 3.57K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08053K57FKTA.pdf
Availability of CRCW08053K57FKTA
QUANTITY
CRCW08053K57FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08053K57FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW08053K57FKTA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.57k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08053K57FKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW08053K57FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08053K57FKTA Details Description
Related parts for CRCW08053K57FKTA
IC BUFF/DVR TRI-ST 20BIT 56SSOP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 104K OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.62KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 16PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
IC DAC 14BIT 400MSPS 52CFP datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.4A 250 MOHM datasheet.pdf
RES NTWRK 24 RES 1.2K OHM 14SOIC datasheet.pdf