Vishay/Dale CRCW08053K83FKEB
CRCW08053K83FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08053K83FKEB
Brief Description
RES SMD 3.83K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08053K83FKEB.pdf
Availability of CRCW08053K83FKEB
QUANTITY
CRCW08053K83FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08053K83FKEB
Internal Part NumberEIS-CRCW08053K83FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.83k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08053K83FKEB
Related LinksCRCW0805, CRCW08053K83FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08053K83FKEB Details Description
Related parts for CRCW08053K83FKEB
IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC datasheet.pdf
IC POT DIG DUAL 10K 8BIT 14TSSOP datasheet.pdf
SCREWDRIVER HEX 0.9MM 3.5" datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
IPD M30 SHLD 3W SPST PLUG datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO41 datasheet.pdf