Vishay/Dale CRCW08053K90FKEA
CRCW08053K90FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08053K90FKEA
Brief Description
RES SMD 3.9K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08053K90FKEA.pdf
Availability of CRCW08053K90FKEA
QUANTITY
CRCW08053K90FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08053K90FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW08053K90FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08053K90FKEA
Related LinksCRCW0805, CRCW08053K90FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08053K90FKEA Details Description
Related parts for CRCW08053K90FKEA
GDT 200V 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 220PF 3KV NP0 1812 datasheet.pdf
IC USB EZ-USB SX2 HS 56VQFN datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES 300 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
Connector Header 27 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf