Texas Instruments LM1117T-2.5/NOPB
LM1117T-2.5/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
LM1117T-2.5/NOPB
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.8A TO220-3
Datasheet Download
LM1117T-2.5/NOPB.pdf
Availability of LM1117T-2.5/NOPB
QUANTITY
LM1117T-2.5/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of LM1117T-2.5/NOPB
Internal Part NumberEIS-LM1117T-2.5/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package45
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output800mA
Voltage - Dropout (Typical)1.2V @ 800mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 15V
Current - Limit (Min)800mA
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM1117T-2.5/NOPB
Related LinksLM1117T-, LM1117T-2.5/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM1117T-2.5/NOPB Details Description
Related parts for LM1117T-2.5/NOPB
RES SMD 0.62 OHM 1% 1/6W 0402 datasheet.pdf
ADM26S/AE26M/X datasheet.pdf
MKR WIRE CLIP ON B/W 300 PC datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
MQS 40P LEVER(L) ASSY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 15V 2711 datasheet.pdf
ARBOR QUICK CHANGE-5/16 datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 103VC SOD-123 datasheet.pdf
CAP CER 51PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf