Sullins Connector Solutions SMH100-LPSE-S16-RA-BK
SMH100-LPSE-S16-RA-BK picture photo
Mfg. Part Number
SMH100-LPSE-S16-RA-BK
Brief Description
CONN HEADER 1MM 16POS
Datasheet Download
SMH100-LPSE-S16-RA-BK.pdf
Availability of SMH100-LPSE-S16-RA-BK
QUANTITY
SMH100-LPSE-S16-RA-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH100-LPSE-S16-RA-BK
Internal Part NumberEIS-SMH100-LPSE-S16-RA-BK
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.071" (1.80mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH100-LPSE-S16-RA-BK
Related LinksSMH100-LPS, SMH100-LPSE-S16-RA-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SMH100-LPSE-S16-RA-BK Details Description
Related parts for SMH100-LPSE-S16-RA-BK
CARDEDGE 86POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1.2PF 100V 0805 datasheet.pdf
RES SMD 422K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 1200 I/O 1760FBGA datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK COVER GRAY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
EXL DEBURRING WHEEL 14" 8A MED datasheet.pdf
MICROPHONE datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
HDR HORIZ MALE 508MM 12CGRN datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 8V 10% datasheet.pdf