AVX Corporation SR211A101FAA
SR211A101FAA picture photo
Mfg. Part Number
SR211A101FAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR211A101FAA.pdf
Availability of SR211A101FAA
QUANTITY
SR211A101FAA Order Process
Ship out your order
Specifications of SR211A101FAA
Internal Part NumberEIS-SR211A101FAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesSkyCap® SR
PackagingBulk
Capacitance100pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR211A101FAA
Related LinksSR211A, SR211A101FAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR211A101FAA Details Description
Related parts for SR211A101FAA
JUMPER-H9991TR/1853 GR/X 3" datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 12POS datasheet.pdf
IC TXRX/LATCH OCTAL 3ST 20-TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100KHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
INLINE TEMP CONTROLLER TERM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 42.2 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 29POS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
FUSE 6MP 660V AC / 250V DC INDUS datasheet.pdf