Vishay/Dale CRCW08053K90FKTA
CRCW08053K90FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08053K90FKTA
Brief Description
RES SMD 3.9K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08053K90FKTA.pdf
Availability of CRCW08053K90FKTA
QUANTITY
CRCW08053K90FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08053K90FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW08053K90FKTA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08053K90FKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW08053K90FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08053K90FKTA Details Description
Related parts for CRCW08053K90FKTA
RES 1.21 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 120K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MODULE MALE 1POS SCREW datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 0.100 PRESS FIT datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf