Vishay/Dale CRCW08053M01FKTA
CRCW08053M01FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08053M01FKTA
Brief Description
RES SMD 3.01M OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08053M01FKTA.pdf
Availability of CRCW08053M01FKTA
QUANTITY
CRCW08053M01FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08053M01FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW08053M01FKTA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.01M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08053M01FKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW08053M01FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08053M01FKTA Details Description
Related parts for CRCW08053M01FKTA
TVS DIODE 53VWM 89.25VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 1KV SL RADIAL datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP 3.3V 10MSOP datasheet.pdf
SENSOR 15PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
RES SMD 12.4K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 250V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 200NH 18A 2.5 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT SKT datasheet.pdf