Vishay/Dale CRCW08053M74FKTA
CRCW08053M74FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08053M74FKTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.74M OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08053M74FKTA.pdf
Availability of CRCW08053M74FKTA
QUANTITY
CRCW08053M74FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08053M74FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW08053M74FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.74M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08053M74FKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW08053M74FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08053M74FKTA Details Description
Related parts for CRCW08053M74FKTA
CONN HEADER 14POS SNGL 2MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 25.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP CER 5PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
LED 1208 R/A SMD datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 156VWM 245VC P600 datasheet.pdf
DIP CABLE 24POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
OSC VCTCXO 24.576MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf