Vishay/Dale CRCW08053R57FKEA
CRCW08053R57FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08053R57FKEA
Brief Description
RES SMD 3.57 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08053R57FKEA.pdf
Availability of CRCW08053R57FKEA
QUANTITY
CRCW08053R57FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08053R57FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW08053R57FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.57
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08053R57FKEA
Related LinksCRCW0805, CRCW08053R57FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08053R57FKEA Details Description
Related parts for CRCW08053R57FKEA
IDC CABLE - MKC50K/MC50G/MCG50K datasheet.pdf
10 PATCH CORDS datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 9VC SO16 datasheet.pdf
MOD POWER ENTRY W/FILTER 6A M80 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128K MEMORY 100-PQFP datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 3/8-24 UNF 4.5V datasheet.pdf
RES 330 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 80POS GOLD SMD datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 DSH datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 30POS PIN datasheet.pdf