Vishay/Dale CRCW08053R90JNTA
CRCW08053R90JNTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08053R90JNTA
Brief Description
RES SMD 3.9 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08053R90JNTA.pdf
Availability of CRCW08053R90JNTA
QUANTITY
CRCW08053R90JNTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08053R90JNTA
Internal Part NumberEIS-CRCW08053R90JNTA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08053R90JNTA
Related LinksCRCW0805, CRCW08053R90JNTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08053R90JNTA Details Description
Related parts for CRCW08053R90JNTA
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
LED RED CLEAR 1208 SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 47A TO-247 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
ENCODER OPT 16PPR 6.35MM D SHAFT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 150 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 93 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
VARISTOR 247V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf