Vishay/Dale CRCW0805442KFKEB
CRCW0805442KFKEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805442KFKEB
Brief Description
RES SMD 442K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805442KFKEB.pdf
Availability of CRCW0805442KFKEB
QUANTITY
CRCW0805442KFKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805442KFKEB
Internal Part NumberEIS-CRCW0805442KFKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)442k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805442KFKEB
Related LinksCRCW0805, CRCW0805442KFKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805442KFKEB Details Description
Related parts for CRCW0805442KFKEB
RES ARRAY 8 RES 180 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CARDEDGE 15POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 362K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRES 100PSIA 0-100MV DIP datasheet.pdf
OSC OCXO 26.000MHZ SNWV PC PIN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 100W datasheet.pdf
2POS,TAB 2.8X0.8,TAB HSG,ASSY, datasheet.pdf