Vishay/Dale CRCW0805442KFKEB
CRCW0805442KFKEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805442KFKEB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 442K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805442KFKEB.pdf
Availability of CRCW0805442KFKEB
QUANTITY
CRCW0805442KFKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805442KFKEB
Internal Part NumberEIS-CRCW0805442KFKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)442k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805442KFKEB
Related LinksCRCW0805, CRCW0805442KFKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805442KFKEB Details Description
Related parts for CRCW0805442KFKEB
THERMISTOR PTC 1KOHM 110DEG 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED IND 2X3MM QUAD RA GRN DIFF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
RES 98.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY SSR SPST 75A 100-240VAC IN datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEATSHRINK FP303MS 3/4-75' WHITE datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
MSOP-10 TO DIP-14 SMT ADAPTER datasheet.pdf
CAP CER 22PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf