Microchip Technology PIC32MZ0512EFF100T-I/PT
PIC32MZ0512EFF100T-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MZ0512EFF100T-I/PT
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100TQFP
Datasheet Download
PIC32MZ0512EFF100T-I/PT.pdf
Availability of PIC32MZ0512EFF100T-I/PT
QUANTITY
PIC32MZ0512EFF100T-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MZ0512EFF100T-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC32MZ0512EFF100T-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationErrata Update 31/Jul/2015
CuPdAu Wire/Mold Update 21/Sep/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 32MZ
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorMIPS32® M-Class
Core Size32-Bit
Speed200MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, Ethernet, I²C, PMP, SPI, SQI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O78
Program Memory Size512KB (512K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size128K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.1 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 40x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-TQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MZ0512EFF100T-I/PT
Related LinksPIC32MZ0512, PIC32MZ0512EFF100T-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MZ0512EFF100T-I/PT Details Description
Related parts for PIC32MZ0512EFF100T-I/PT
RES 1.5 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 34POS datasheet.pdf
TVS DIODE 94VWM 152VC DO201AE datasheet.pdf
SCREWDRIVER PHILLIPS #0 6.89" datasheet.pdf
LP 5.00/135/21 BK datasheet.pdf
INSERT MALE 46P+1GND TERM BLOCK datasheet.pdf
MINIFIT SR HDR VERT 062 CLIP 5 C datasheet.pdf
TERM SPLICE 6" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FEEDTHRU 100PF 20% 0402 datasheet.pdf