Vishay/Dale CRCW0805470KJNTB
CRCW0805470KJNTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805470KJNTB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 470K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805470KJNTB.pdf
Availability of CRCW0805470KJNTB
QUANTITY
CRCW0805470KJNTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805470KJNTB
Internal Part NumberEIS-CRCW0805470KJNTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805470KJNTB
Related LinksCRCW0805, CRCW0805470KJNTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805470KJNTB Details Description
Related parts for CRCW0805470KJNTB
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 120POS VERT PCB datasheet.pdf
IC NVSRAM 64KBIT 35NS 28LCC datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 60W datasheet.pdf
RES 511 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 79POS PIN datasheet.pdf
CONN HDR 66POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
RES SMD 1.69 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC TCXO 30.72 MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
OSC TCXO 10.000MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf