Vishay/Dale CRCW0805470RJNTB
CRCW0805470RJNTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805470RJNTB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 470 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805470RJNTB.pdf
Availability of CRCW0805470RJNTB
QUANTITY
CRCW0805470RJNTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805470RJNTB
Internal Part NumberEIS-CRCW0805470RJNTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805470RJNTB
Related LinksCRCW0805, CRCW0805470RJNTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805470RJNTB Details Description
Related parts for CRCW0805470RJNTB
FIXED IND 270UH 3.4A 82 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 93.1 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 09VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 3.92 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 37.1 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 26POS SCKT datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T412 datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf