Vishay/Dale CRCW080547K0FKTA
CRCW080547K0FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080547K0FKTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 47K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080547K0FKTA.pdf
Availability of CRCW080547K0FKTA
QUANTITY
CRCW080547K0FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080547K0FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW080547K0FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080547K0FKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW080547K0FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080547K0FKTA Details Description
Related parts for CRCW080547K0FKTA
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 1A SOD323 datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 300MA 550 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 62MM datasheet.pdf
DIN-POWER F032MS-3 0C1-3 datasheet.pdf
FIXED IND 3.8NH 180MA 1.3 OHM datasheet.pdf