Vishay/Dale CRCW080549K9FKTB
CRCW080549K9FKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080549K9FKTB
Brief Description
RES SMD 49.9K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080549K9FKTB.pdf
Availability of CRCW080549K9FKTB
QUANTITY
CRCW080549K9FKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080549K9FKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW080549K9FKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080549K9FKTB
Related LinksCRCW0805, CRCW080549K9FKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080549K9FKTB Details Description
Related parts for CRCW080549K9FKTB
RES 200K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 130 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf