Vishay/Dale CRCW08054K70FKTB
CRCW08054K70FKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08054K70FKTB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.7K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08054K70FKTB.pdf
Availability of CRCW08054K70FKTB
QUANTITY
CRCW08054K70FKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08054K70FKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW08054K70FKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08054K70FKTB
Related LinksCRCW0805, CRCW08054K70FKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08054K70FKTB Details Description
Related parts for CRCW08054K70FKTB
FUSE HLDR CART 250V 10A PNL MNT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC ADC 8BIT MPU COMP 18-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 113BGA datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
ST BRASS PRESS SENSE datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf