Vishay/Dale CRCW08054R87FKEAHP
CRCW08054R87FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08054R87FKEAHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.87 OHM 1% 1/3W 0805
Datasheet Download
CRCW08054R87FKEAHP.pdf
Availability of CRCW08054R87FKEAHP
QUANTITY
CRCW08054R87FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08054R87FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW08054R87FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.87
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08054R87FKEAHP
Related LinksCRCW08054, CRCW08054R87FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08054R87FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW08054R87FKEAHP
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 6.3V X7R 0201 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 500MW DO35 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
CAP POLYMER 8.2UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 60KHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.43 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES .5 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 1/4"-500' YLLW/GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 10W DO213AA datasheet.pdf