Vishay/Dale CRCW0805510RJNTC
CRCW0805510RJNTC picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805510RJNTC
Brief Description
RES SMD 510 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805510RJNTC.pdf
Availability of CRCW0805510RJNTC
QUANTITY
CRCW0805510RJNTC Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805510RJNTC
Internal Part NumberEIS-CRCW0805510RJNTC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805510RJNTC
Related LinksCRCW0805, CRCW0805510RJNTC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805510RJNTC Details Description
Related parts for CRCW0805510RJNTC
IC TXRX T1/E1/J1 1-CHIP 100-LQFP datasheet.pdf
RES 100 OHM 70W 5% TO247 datasheet.pdf
CONN RING STR 1AWG 3/8" TIN datasheet.pdf
MINI PV CTW 15AU 28-32 AWG datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
SOCKET BRIDGE 4-POS FOR MY RELAY datasheet.pdf
RES SMD 2.1 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC LASER DVR PROJECTOR 40TQFN datasheet.pdf
FUSE INLINE TIME DLAY 300V .300A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf