Vishay/Dale CRCW0805511KFKTA
CRCW0805511KFKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805511KFKTA
Brief Description
RES SMD 511K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805511KFKTA.pdf
Availability of CRCW0805511KFKTA
QUANTITY
CRCW0805511KFKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805511KFKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW0805511KFKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805511KFKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW0805511KFKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805511KFKTA Details Description
Related parts for CRCW0805511KFKTA
CAP FILM 0.027UF 2% 100VDC 1913 datasheet.pdf
HEATSINK D-PAK3 TIN PLATED SMD datasheet.pdf
LCD 7INCH 800X480 WVGA TOUCH datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR CS4955A datasheet.pdf
CAP CER 4.4PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 1/2W 1010 datasheet.pdf
CONN HDR 26POS 0.100 T/H datasheet.pdf
DIN-SIGNAL C063FS-2 9C1-2 datasheet.pdf
BALL KNOB datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
HD 38999 73C 73#23 SKT PLUG datasheet.pdf
3,3UF 35V 6,7X15,3MM 125C 20000H datasheet.pdf