Vishay/Dale CRCW0805511RFKTB
CRCW0805511RFKTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805511RFKTB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 511 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805511RFKTB.pdf
Availability of CRCW0805511RFKTB
QUANTITY
CRCW0805511RFKTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805511RFKTB
Internal Part NumberEIS-CRCW0805511RFKTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805511RFKTB
Related LinksCRCW0805, CRCW0805511RFKTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805511RFKTB Details Description
Related parts for CRCW0805511RFKTB
BATTERY PACK NIMH 4.8V 2000 MAH datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 10.2 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC 1.5KE datasheet.pdf
Connector Receptacle 23 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.9NH 1.6A 39 MOHM SMD datasheet.pdf
DSUB-ME-CR-KON AWG20-24;AFS1;RR1 datasheet.pdf
COMBO D-CONTACTS datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 90W datasheet.pdf