Vishay/Dale CRCW080551K0JNEA
CRCW080551K0JNEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080551K0JNEA
Brief Description
RES SMD 51K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080551K0JNEA.pdf
Availability of CRCW080551K0JNEA
QUANTITY
CRCW080551K0JNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080551K0JNEA
Internal Part NumberEIS-CRCW080551K0JNEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080551K0JNEA
Related LinksCRCW0805, CRCW080551K0JNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080551K0JNEA Details Description
Related parts for CRCW080551K0JNEA
MOSFET N-CH 600V 6.2A D2PAK datasheet.pdf
IC CONN 24BIT 8CHANNEL 28-SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 30AWG 3IN datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 1KVDC SCREW datasheet.pdf
CONN TERMINAL 3/0AWG AMPOWER datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 8POS PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
FUNCTION L TIMER 24-240VAC datasheet.pdf
FIXED IND 30UH 130MA 3.4 OHM TH datasheet.pdf