Vishay/Dale CRCW080551R0FKEA
CRCW080551R0FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080551R0FKEA
Brief Description
RES SMD 51 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080551R0FKEA.pdf
Availability of CRCW080551R0FKEA
QUANTITY
CRCW080551R0FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080551R0FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW080551R0FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080551R0FKEA
Related LinksCRCW0805, CRCW080551R0FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080551R0FKEA Details Description
Related parts for CRCW080551R0FKEA
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG INLINE 6POS W/SCKT datasheet.pdf
CONV AC/DC 2A 6.5-18VIN 3.0-5.5V datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf