Vishay/Dale CRCW080554K9FKTA
CRCW080554K9FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080554K9FKTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 54.9K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080554K9FKTA.pdf
Availability of CRCW080554K9FKTA
QUANTITY
CRCW080554K9FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080554K9FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW080554K9FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)54.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080554K9FKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW080554K9FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080554K9FKTA Details Description
Related parts for CRCW080554K9FKTA
TERM BLOCK HDR 13POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 10A AC datasheet.pdf
RES 732K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY TELECOM SPDT 2A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 12POS datasheet.pdf
Connector Socket 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 28POS GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf