Vishay/Dale CRCW080554K9FKTA
CRCW080554K9FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080554K9FKTA
Brief Description
RES SMD 54.9K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080554K9FKTA.pdf
Availability of CRCW080554K9FKTA
QUANTITY
CRCW080554K9FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080554K9FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW080554K9FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)54.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080554K9FKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW080554K9FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080554K9FKTA Details Description
Related parts for CRCW080554K9FKTA
IC REG LDO ADJ 20MA 6DFN datasheet.pdf
IC REG LDO 1.05V 1A 8LFCSP datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16QSOP datasheet.pdf
Crystal 18.0800MHz 10ppm 10pF 70 Ohm 0°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 79POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 8.87KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12.4V 24A 300W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf