Vishay/Dale CRCW0805560KFKEA
CRCW0805560KFKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW0805560KFKEA
Brief Description
RES SMD 560K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW0805560KFKEA.pdf
Availability of CRCW0805560KFKEA
QUANTITY
CRCW0805560KFKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW0805560KFKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW0805560KFKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW0805560KFKEA
Related LinksCRCW0805, CRCW0805560KFKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW0805560KFKEA Details Description
Related parts for CRCW0805560KFKEA
RES 0.02 OHM 7W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.2MHZ 14DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 310MW SOD323F datasheet.pdf
CAP TANT 18UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
VHDCI FEMALE SCREWLOCK datasheet.pdf
25 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
ELECTRONIC HOUSING datasheet.pdf
500 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.0V SNT-4A datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf