Vishay/Dale CRCW080556K0FKEB
CRCW080556K0FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW080556K0FKEB
Brief Description
RES SMD 56K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW080556K0FKEB.pdf
Availability of CRCW080556K0FKEB
QUANTITY
CRCW080556K0FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW080556K0FKEB
Internal Part NumberEIS-CRCW080556K0FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW080556K0FKEB
Related LinksCRCW0805, CRCW080556K0FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW080556K0FKEB Details Description
Related parts for CRCW080556K0FKEB
AC/DC CONVERTER 48V 100W datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 14-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 160PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS W/PIN WALL datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 100A AC datasheet.pdf
RES 10.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 20MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
HC-B-G-M40-ER-AL datasheet.pdf
DIVIDER TUFF TAINER 12/PK datasheet.pdf
TV 41C 41#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
15 MHz Rail-to-Rail Operational Amplifiers IC datasheet.pdf