Vishay/Dale CRCW08055K11FKEA
CRCW08055K11FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08055K11FKEA
Brief Description
RES SMD 5.11K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08055K11FKEA.pdf
Availability of CRCW08055K11FKEA
QUANTITY
CRCW08055K11FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08055K11FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW08055K11FKEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08055K11FKEA
Related LinksCRCW0805, CRCW08055K11FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08055K11FKEA Details Description
Related parts for CRCW08055K11FKEA
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CAP MICA 100PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5.1V +/-12V 200W datasheet.pdf
MICRO 15C P 20" YEL NI datasheet.pdf