Vishay/Dale CRCW08055K23FKTA
CRCW08055K23FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08055K23FKTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.23K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08055K23FKTA.pdf
Availability of CRCW08055K23FKTA
QUANTITY
CRCW08055K23FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08055K23FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW08055K23FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.23k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08055K23FKTA
Related LinksCRCW0805, CRCW08055K23FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08055K23FKTA Details Description
Related parts for CRCW08055K23FKTA
RELAY SSR 5A 24VDC datasheet.pdf
IC BATTERY CHARGER LI-ION 8-SOIC datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 2400MHZ 0402 datasheet.pdf
OSC VCXO 30.72MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC CLOCK PCIE GEN3/2 DIF 16TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf