Vishay/Dale CRCW08055K90FKEB
CRCW08055K90FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08055K90FKEB
Brief Description
RES SMD 5.9K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08055K90FKEB.pdf
Availability of CRCW08055K90FKEB
QUANTITY
CRCW08055K90FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08055K90FKEB
Internal Part NumberEIS-CRCW08055K90FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08055K90FKEB
Related LinksCRCW0805, CRCW08055K90FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08055K90FKEB Details Description
Related parts for CRCW08055K90FKEB
IC DETECTOR VOLT 3.0V CMOS 5VSOF datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 8A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 57.6K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC FPGA 720 I/O 1759FCBGA datasheet.pdf
RELAY SSR LOWVOL DIS 11.5V 40A datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS INLINE PIN datasheet.pdf
CARD GUIDE SNAP 7" .075 SLOT NAT datasheet.pdf