Vishay/Dale CRCW08055M49FKEA
CRCW08055M49FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08055M49FKEA
Brief Description
RES SMD 5.49M OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08055M49FKEA.pdf
Availability of CRCW08055M49FKEA
QUANTITY
CRCW08055M49FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08055M49FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW08055M49FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.49M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08055M49FKEA
Related LinksCRCW0805, CRCW08055M49FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08055M49FKEA Details Description
Related parts for CRCW08055M49FKEA
RELAY CONTACTOR 4PST 25A 24V datasheet.pdf
IC REG LINEAR LP HV 8-TDFN datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.06A 30V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 681 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP3T 3A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 1.295A 75 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 103VC PLAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf