Vishay/Dale CRCW08055R10FNTA
CRCW08055R10FNTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08055R10FNTA
Brief Description
RES SMD 5.1 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08055R10FNTA.pdf
Availability of CRCW08055R10FNTA
QUANTITY
CRCW08055R10FNTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08055R10FNTA
Internal Part NumberEIS-CRCW08055R10FNTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08055R10FNTA
Related LinksCRCW0805, CRCW08055R10FNTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08055R10FNTA Details Description
Related parts for CRCW08055R10FNTA
VARISTOR 22V 1206 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf
GDT 230V 20% 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 4KV SCR 6SMD datasheet.pdf
REPLACEMENT TIP FOR SP100B datasheet.pdf
RES 464K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 470PF 2KV X7S 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 63V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 120V datasheet.pdf