Vishay/Dale CRCW08055R23FNEB
CRCW08055R23FNEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08055R23FNEB
Brief Description
RES SMD 5.23 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08055R23FNEB.pdf
Availability of CRCW08055R23FNEB
QUANTITY
CRCW08055R23FNEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08055R23FNEB
Internal Part NumberEIS-CRCW08055R23FNEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.23
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08055R23FNEB
Related LinksCRCW0805, CRCW08055R23FNEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08055R23FNEB Details Description
Related parts for CRCW08055R23FNEB
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 1VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
CONN COUPLR RCPT MPO-MPO SIMPLEX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf
TRANS NPN 100V 3A datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 934MA 220 MOHM datasheet.pdf