Vishay/Dale CRCW08055R23FNEB
CRCW08055R23FNEB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08055R23FNEB
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.23 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08055R23FNEB.pdf
Availability of CRCW08055R23FNEB
QUANTITY
CRCW08055R23FNEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08055R23FNEB
Internal Part NumberEIS-CRCW08055R23FNEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.23
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08055R23FNEB
Related LinksCRCW0805, CRCW08055R23FNEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08055R23FNEB Details Description
Related parts for CRCW08055R23FNEB
TERM BLK PCB 5.08MM 8 3POS OR datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 3/8 UNF 4-20MA datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 4SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 12POS 3.5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
RES 25.5 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 15COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
POLYSNAP POWER INLET MODULE datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS INLINE SKT datasheet.pdf