Vishay/Dale CRCW08055R60FNTA
CRCW08055R60FNTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW08055R60FNTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.6 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CRCW08055R60FNTA.pdf
Availability of CRCW08055R60FNTA
QUANTITY
CRCW08055R60FNTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW08055R60FNTA
Internal Part NumberEIS-CRCW08055R60FNTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW08055R60FNTA
Related LinksCRCW0805, CRCW08055R60FNTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW08055R60FNTA Details Description
Related parts for CRCW08055R60FNTA
IC RESET MONITOR 4.125V SOT23B-3 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 210KHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
IC MUX QUAD 2 CHAN 3STATE 16SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 540 I/O 672BGA datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 39POS SCKT datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MODULAR SINGLE DOOR ENCL datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 5W SMBG datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 3W DO204AL datasheet.pdf
LED PMI RED 24V datasheet.pdf